Cena

Cena

Kamień naturalny

Nagrobki z kamienia naturalnego

Aby w pełni i bezpiecznie pielęgnować nagrobek wykonany z kamienia naturalnego należy mieć pewność z jakiego materiału został wykonany.  Takie informacje można uzyskać u kamieniarza, który wykonywał nagrobek. Gdy nie mamy możliwości zapytać się o to lub nie mamy  pewności warto zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ źle dobrany preparat może powodować nieodwracalne uszkodzenia na kamieniu.Aktywne filtry

5
5
politura-nadająca-połysk-usuwająca-zmatowienia

Preparat do odświeżania i nadawania nowego blasku zmatowiałym powierzchniom.

81,00 zł
Lithofin MN Politura w kremie
favorite_border
  • Obniżka
  • Pakiet
5
5
do-nagrobków-pogłębiający-kolor

Zestaw do odświeżenia i pielęgnacji nagrobków z impregnatem pogłębiającym kolor.

105,00 zł 115,00 zł
favorite_border
  • Obniżka
  • Pakiet
5
5
Do-impregnacji-i-pielęgnacji-nagrobków-bez-efektu-mokrego-kamienia

Do impregnacji i pielęgnacji nagrobków z granitu z efektem "suchego kamienia".

94,00 zł 104,00 zł
favorite_border

Najczęściej wykorzystywanym kamieniem naturalnym  do wykonania nagrobków jest granit. Przemawia za tym jego wyjątkowa odporność na warunki atmosferyczne (zmienne temperatury, palące słońce, wilgoć i woda) oraz różne barwy i struktury.  W ofercie firm kamieniarskich znaleźć można nagrobki z marmuru, ale są one wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. One także wymagają specjalistycznej impregnacji

Impregnacja nagrobka z kamienia naturalnego

Nagrobki wykonane z kamiennych płyt posiadają w swojej strukturze mikro-szczeliny, które wymagają impregnacji chemią kamieniarską. W ofercie sklepu do-kamienia znajdziecie profesjonalne płyny, kremy, pasty oraz zestawy do pielęgnacji które nadają się do zastosowania na nagrobkach z kamienia naturalnego. Preparaty te zamykają strukturę kamienia i nie pozwalają na wnikanie zabrudzeń czy wody, dodatkowo ożywiają kolor, matują lub nadają połysku powierzchni. Impregnacji należy dokonywać zgodnie z zaleceniami producenta preparatów ale nie mniej niż raz na pół roku. 

Czym myć nagrobek?

Nagrobki jak każdy produkt użytkowany na zewnątrz należy myć, aby utrzymać jego estetyczny wygląd. Nagrobki wykonywane są z kamienia naturalnego, jakim jest granitu lub piaskowiec. Utrzymanie kamienia na nagrobku, który nie zmieni wyglądu przez dłuższy czas to przede wszystkim jego poprawne mycie i konserwacja. Mając na myśli poprawne mycie i konserwację, kierujemy się ku używaniu sprawdzonych i rekomendowanych preparatów przez profesjonalistów.

Czym myć nagrobek z granitu?

Granit jest skałą twardą, ale wymagająca pielęgnacji. Dobrym porównaniem pielęgnacji kamienia naturalnego jest porównanie do skóry rąk człowieka. Jeżeli użyjemy mocnych detergentów do mycia, to uzyskujemy tzw. efekt wow, ale tylko pozornie, ponieważ dłuższe używanie takich preparatów prowadzi do jałowienia kamienia, wysuszenia jego struktury a w późniejszym czasie do jego zmian kolorystycznych i kruszenia.

Czym myć pomniki granitowe?

Najlepszym rozwiązaniem są dedykowane preparaty posiadające właściwości myjące, ale także nawilżające kamień. Takim właśnie środkiem jest płyn Gravestone posiadający naturalne składniki opierające się na nawilżających mydełkach. Płyn sprawi podczas mycia, że poczujesz różnicę od razu. Kamień będzie wyglądał na starannie wypielęgnowany i nawilżony, a Twoje ręce nie odczują środków chemicznych. Preparat jest konfekcjonowany w opakowaniach z dozownikiem spray, co pozwala na bezpośrednią aplikację na pomnik bez potrzeby rozcieńczania z wodą.

Czym myć grobowiec z granitu?

Nagrobek dziecięcy, urnowy, pojedynczy, podwójny czy grobowiec wykonywane są z tego samego rodzaju kamienia, dlatego nie ma różnicy czy będziemy myć grób duży, czy mały, zasada jest taka sama dla wszystkich rodzajów i wzorów nagrobków. Odmianą są grobowce starego typu wykonywane z lastryko, wówczas preparaty do tego materiału też będą inne niż do pomników granitowych.

Czym wyczyścić pomnik z piaskowca?

Czyszczenie piaskowca w szczególności już bardzo starego to nie lada wyzwanie. Kamień jest bardzo chłonny oraz porowaty. Wszelkie zabrudzenia szczególnie zielone i czarne bardzo lubią ten rodzaj kamienia, ponieważ mają dobrą przyczepność oraz wilgotność do rozmnażania zarodników mchów co skutkuje dość szybkim ich porastaniem. Najlepszym jak dotąd rozwiązaniem do czyszczenia piaskowca jest preparat Alges wyróżniający się szybkim usuwaniem skutków porastania glonów i mchów, ale także zwalczaniem drobnoustrojów panujących w strukturze kamienia. Niszczą i usuwają je, przygotowując kamień dobrze pod jego konserwację.

Czym konserwować pomnik z piaskowca?

Bardzo ważną rzeczą jest konserwacja piaskowca hydrofobowo bez zamykanie jego struktury. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, aby nie zamykać struktury piaskowca impregnatami powłokowymi tylko pozwolić na wolne „oddychanie” kamienia co spowoduje wolne osuszanie jego kapilarów. Impregnaty hydrofobizujące zabezpiecza piaskowiec od górnej strony przed deszczem, nasiąkaniem wilgoci oraz mrozem, a nie zamkną wilgoci w środku jego struktury. Jest to pierwszorzędny i najważniejszy aspekt długowieczności piaskowca.

Czym konserwować pomnik z granitu?

Pomniki granitowe konserwujemy impregnatami, które mają za zadanie ochronę przed wnikaniem wody od górnej części oraz ochronę przed wnikaniem plam z gorącego wosku ze zniczy. Firma kamieniarska wykonująca nagrobki powinna również zabezpieczyć kamień od spodniej strony (od wewnątrz), aby wytwarzającą się różnica temperatur powodujący „punkt rosy” a co za tym idzie skropliny nie powodowały przenikania wgłąb granitu i zmian strukturalnych w przyszłości jak zmiana koloru, przebarwień oraz przyciemnienie powierzchni płyt na nagrobku. Do tego celu najskuteczniejszym impregnatem jest preparat HI-3000 odznaczający się dużą trwałością.

Konserwacja pomnika z granitu

Konserwacja powinna odbywać się minimum jeden raz do roku szczególnie w okresie jesiennym, aby przygotować pomnik na ciężkie warunki pogodowe w okresie zimowym. Zlecane jest, aby konserwacji dokonywać dwa razy do roku przed i po zimie co znacząco polepszyłoby właściwości granitu i zabezpieczyło go przed okresem letnim, gdzie dominuje temperatura wysoka wpływająca na pękanie zniczy i rozlanie wosku. Taki postępowanie konserwacyjne pomoże w utrzymanie pięknego wizerunku nagrobka oraz znacząco wydłuży jego trwałość. Natomiast częsta pielęgnacja pomnika spowoduje szybsze jego mycie z mniejszym włożeniem nakładu sił.

Nagrobki - kamień naturalny. Płyny, kremy, zestawy. Pielęgnacja, intensyfikacja barwy kamienia. Dowiedz się więcej

Moje ulubione produkty

close

Impregnat do...

close

WORKI FILTRACYJNE

close

AP-207 Pasta...

close

Klej-szpachla...

close

Klej...

close

AP-104 NANO...

close
close

LÖSEFIX Lithofin

close

WEXA Lithofin

close
close
close

OCZYSZCZALNIA...

close

DAYSTONE COVER...

close

AP-206 Samo...

close

SOLVED krem do...

close

AP-105 Impregnat...

close

DYNASIL® EFFECT...

close

SurfaPore™ Wet...

close

Zestaw do...

close
close

Klej epoksydowy...

close
close

Blocker Flekk...

close

QUARTZ TONER...

close
close

MEBA CLEAN...

close
close
close

LISTWA, SZYNA...

close

Wet&Strong WS...

close

AP-307 Silny...

close

AP-302 Łagodny...

close

LATIO silny...

close

ALGES koncentrat

close

DO GRUNTOWNEGO...

close

Klej do granitu...

close

klej do kamienia...

close
close
close

Konsultacje o...

close

DYNASIL FX...

close

BLOCKER FLEKK do...

close

Ekspertyza...

close

czcionka ROMANO...

close

AP-110...

close
close

GRAVESTONE płyn...

close
close
close
close
close

Protect Remover...

close

Pasta R52