Cena

Cena

Maszyny

Maszyny

Profesjonalne przygotowane i wykonane napisy nagrobne to z pewnością wizytówka każdego zakładu kamieniarskiego w którym wykonywane są nagrobki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie kamieniarstwa posiadamy szeroką wiedzę z zakresu maszyn umożliwiających wykonanie liternictwa nagrobnego.Aktywne filtry

5
5
piaskarka-bezpylowa-dawid

Dynamiczna piaskarka bezpyłowa, charakteryzująca się małym zużyciem piasku,...

8 200,00 zł
favorite_border
0
Dysza do piaskowania liter w kamieniu.

Dysza do piaskowania liter nagrobkowych w kamieniu. Pasująca do piaskarek typu...

154,00 zł
favorite
0
Kompresor - Sprężarka WALTER

Bardzo wytrzymały kompresor o dużej wydajności efektywnej 440 l/min .

6 357,00 zł
favorite_border
0
Obsadka dyszy piaskarki David

Obsadka dyszy piaskarki David Bp-Sx umieszczona jest pod osłoną dyszy.

154,00 zł
favorite_border
0
odkurzacz-przemysłowy-dla-kamieniarstwa

Profesjonalny odkurzacz przemysłowy wodny, bezworkowy , który łączy w sobie siłę...

2 597,10 zł
favorite_border
0
Osłona dyszy piaskarki David

Obsadka, obudowa dyszy do piaskarki bezpyłowej David Bp-Sx.

165,00 zł
favorite_border
0
piaskarka-do-liter-w-kamieniu

Dla średnich i dużych zakładów kamieniarskich , wykonujących ponad 200 tablic w...

18 700,00 zł
favorite
5
5
ploter-jaguar

Ploter tnący dla wszystkich zajmujących się profesjonalnie grafiką wycinaną z folii...

11 990,00 zł
favorite_border
0
litery-piaskowane

Plotery serii Puma III to idealne rozwiązanie dla firm kupujących pierwszy ploter.

10 450,00 zł
favorite_border
0
Rura spiralna do piaskarki...

Rura łącząca osłonę dyszy ze zbiornikiem, transportującą ścierniwo podczas...

99,00 zł
favorite_border
0
stół-literniczy

Regulowany i obrotowy stół do wykonywania rzeźb i liternictwa nagrobkowego z...

1 900,00 zł
favorite_border
5
5
ploter-summa

Summa S1 D60 to następca najpopularniejszego plotera tnącego z głowicą pasywną Summa...

16 500,00 zł
favorite_border
5
5
Szczotka do piaskarki David

Oryginalna szczotka do piaskarki bezpyłowej David bpsx .

154,00 zł
favorite_border
  • Obniżka
5
5
zestaw-do-piaskowania

Wszystko co potrzeba aby zacząć piaskowanie liter z INSTALACJĄ I SZKOLENIEM.

37 600,00 zł 39 600,00 zł
favorite_border

Jeśli szukasz takich maszyn zapoznaj się z pełną ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziesz plotery, kompresory, piaskarki i wszystkie niezbędne do rozpoczęcia pracy narzędzia i dodatkowe produkty.

Sprzęt do liternictwa

Obok sprzedaży profesjonalnych maszyn wyróżniam profesjonalnym  eksperckim doradztwem dotyczącym chemii  i narzędzi kamieniarskich

Liternictwo w kamieniu

Liternictwo wykonywanie w kamieniu znane jest ludzkości już od starożytności zwane kapitelem rzymskim. W późniejszych czasach pismo w kamieniu było stosowane w budownictwie w celu oznaczania materiału a inskrypcje nagrobkowe pojawiło się ku pamięci pochowanych w kulturze egipskiej. Samo wykonywanie pisma było w postaci wykucia w kamieniu piaskowym i do dnia dzisiejszego kucie liter jest stosowane i wymaga sporo doświadczenia by je poprawnie typograficznie wykonać. W dzisiejszych czasach zachowanie liternictwa nagrobkowego nadal jest kultywowane i wymaga większej wiedzy w zakresie kaligrafii i sztuki wykonywania liter.  Liternictwo nagrobkowe  poszerzone zastało o wykonywanie liter piaskowanych, mosiężnych, ze stali nierdzewnej oraz oksydowanych. Dawniej wykonywanie liter było wyłącznie surowe i nikt nie zwracał uwagi na fakt niewidocznych liter podczas mokrego kamienia. Dzisiaj jest to niedopuszczalne aby litery wykonane na nagrobku były niewidoczne. W tym celu stosuje się płatki złota klejone na mixtionie lub farby do kamienia o różnych kolorach złote, srebrne, białe, czarne w zależności od koloru kamienia i odróżnienia koloru liter od odcieni kolorytu kamienia na nagrobku. Możliwości jest wiele natomiast odpowiedni dobór i wykonanie liter pozostaje w rękach fachowych literników, którzy nabyli doświadczenia pracując dziesiątki lat w branży kamieniarskiej.

Kucie liter w kamieniu

Jest to najstarsza możliwość wykonywania liter w kamieniu. Wymaga ono doświadczenia w liternictwie oraz odbycia wielu godzin praktyk w kamieniarstwie. Kucie liter odbywa się za pomocą dłut widiowych o różnych szerokościach w zależności od kroju wykonywanych liter i ich ozdobności. Głębokość wykonywania liter kutych wynosi ok 1 cm i praktykowane jest kucie do stożka.Istnieje możliwość wykonywania liter kutych podpiaskowanych przed ostatecznym kuciem. Pozwala to uniknąć strzępień krawędzi kamienia a litera wychodzi perfekcyjnie równa. Zaleca nie takie stosowanie przy materiałach miękkich, które mają tendencję so samoczynnego odpryskiwania minerałów naturalnych. Również młotki jakimi wykonuje nie kucie mają duże znaczenie. Do pracy przy literach płytkich stosuje się młotki ręczne, natomiast do głębokiego kucia liter stosuje nie młotki pneumatyczne usprawniające pracę i zwiększające ilość wykonywanych liter.

Ploter do wycinania liter

Chcąc wykonać poprawnie litery piaskowane w kamieniu w większości w granicie musimy przygotować literki na komputerze w odpowiednim programie np. Corel i później wydrukować na odpowiedniej folii na ploterze. Ponieważ folia do wykonywania liter w kamieniu jest dość gruba 0,4 mm to nie wszystkie plotery mają taką możliwość wycinania. Trzeba zwrócić uwagę aby ploter posiadał mocne rolki, które będą dobrze trzymać folie przesuwając ją podczas cięcia a także odpowiedni uchwyt nosa tnącego z możliwością ustawiania docisku noża tnącego. Jedne z najlepszych ploterów na rynku to ploter firmy Summa oraz Jaguar czy Puma. Pozostałe plotery to maszyny nie sprawdzone do końca w kamieniarstwie. Urządzenie to musi być kompatybilne z oprogramowaniem dostępnym na komputerze oraz zainicjonowane z programem do przygotowywania liter. 

Piaskarka do liter w kamieniu

Chcąc uzyskać literę równą i ładnie wykonaną poprze technologię piaskowania należy w pierwszej kolejności nakleić folię z wyciętym kształtem litery. Po wyciągnięciu z naklejonej folii kształtu litery piaskujemy ją piaskiem kwarcowym, karnetem lub korundem. Piaskowanie odbywa się równomiernie podążając głowicą piaskarki po całej szerokości litery w taki sposób aby media piaskujące wybierały w kamieniu równą zaniżoną powierzchnię. Prawidłowo wypiaskowana litera wynosu od 1,5-3 mm w zależności czym będzie wypełniania. Piaskowanie liter odbywa się piaskarka pod ciśnieniem sprężonego powietrza o mocy ok 4 barów. Dawniej piaskarki do liternictwa były wyłącznie inżektorowe a samo piaskowanie odbywało się w zamkniętej kabinie. Teraz rozwiązań mamy pare w tym piaskowanie bezpyłowe które jest najlepszym rozwiązaniem najmniej inwazyjnym dla człowieka gdzie praca staje nie przyjemnością.

Piaskarka bezpyłowa

Piaskowanie bez pyłu który zabierany jest podczas pracy przez odkurzacz jest najbardziej przyjazne dla człowieka. Praca piaskarki polega na tym, że ścierniwo, która ściera się podczas piaskowania wytwarza pył. Pył ten zabierany jest przez wciąganie go do odkurzacza a dobre ścierniwo powraca w obiegu zamkniętym powrotem do zbiornika piaskarki i poddawane jest dalszej obróbce aż do momentu całkowitej zamiany w lotny pył. Dlatego większość firm wybiera właśnie piaskarki bezpyłowe w celu bardziej efektywnej i bezpiecznej pracy dla jej operatora. Przy takiej piaskarce nie ma potrzeby stosowania ochrony dróg oddechowych postaci maski ponieważ pylenie w pomieszczeniem nie występuje. Do takich piaskarek możliwe jest zastosowanie automatycznych stołów literniczych, które odpowiednio zaprogramowanymi ruchami piaskują litery w kamieniu bez ciągłej obsługi i nadzoru liternika. 

Dysza Do Piaskarek. Obsadka, obudowa i osłona dyszy. Kompresor sprężarka Walter. Piaskarka bezpyłowa. Plotery tnące. Summa. Szczotki do piaskarki.

Moje ulubione produkty

close

Impregnat do...

close

WORKI FILTRACYJNE

close

HYDROSTONE WET...

close

GRAVESTONE płyn...

close

AP-207 Pasta...

close

Klej-szpachla...

close

Klej...

close

AP-104 NANO...

close
close

ROMANO litery ze...

close
close

Wełna wata...

close

Diamentowe dyski...

close

LÖSEFIX Lithofin

close

Piaskarka...

close

Lithofin ASR Pro...

close

Protect Remover...

close

WEXA Lithofin

close

Dysza do...

close
close
close

OCZYSZCZALNIA...

close

DAYSTONE COVER...

close

AP-206 Samo...

close

SOLVED krem do...

close

AP-105 Impregnat...

close

DYNASIL® EFFECT...

close

SurfaPore™ Wet...

close

RENOWAL ODR...

close

AP-103 WET LOOK...

close

CLEANER (dawniej...

close

Zestaw do...

close
close

AP-312 Pasta do...

close
close

Dynasil OIL...