Cena
Cena
Rodzaj
Rodzaj
Blaty
Pielęgnacja blatów kamiennych i kompozytowych
Blat kamienny jest bardzo trwały i piękny. Niepowtarzalność użyleń na kamieniu sprawią ze często po niego sięgamy. Jednak pamiętajmy aby zadbać o ten piękny blat właściwymi środkami a koniecznie sprawdzonymi. Kupując preparaty w sklepach wielkopowierzchniowych nie zawsze mamy pewność zakupu dobrego preparatu, który zapewni nam bezpieczeństwo użytego kamienia na blacie kuchennym czy łazienkowym.
Aktywne filtry
Do blatów kuchennych i łazienkowych
Kamień w kuchni czy łazience to najlepszy wybór. Jest odporny, trwały i wygląda pięknie. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że najwięcej zanieczyszczeń w domu występuje w kuchni. Woda, olej, produkty kwaśne jak wino, cytryna i ogórki wpływają negatywnie na strukturę kamienia. Dlatego należy pamiętać o impregnacji blatów oraz dbanie o prawidłową pielęgnację używając prawidłowych i dedykowanych płynów myjących. Nie używamy środków domowych typu płyn do szyb czy ocet. Wpływają one bardzo negatywnie na kamień, niszcząc połysk oraz obniżając trwałość i wygląd kamienia. Na blaty stosuje się teraz nie tylko kamień naturalny, ale i różnego rodzaju konglomeraty kwarcowe, spieki kwarcowe, spieki ceramiczne oraz dekton. Są one bardzo twardymi materiałami, lecz również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, które ma przeciwdziałać powstawaniu na powierzchni zbierających się zabrudzeń.
Blaty granitowe
Granit jest naturalny, ponadczasowy i niepowtarzalny. Jego unikalny wzór podkreśla, że natura jest nieposkromiona. Jest odporny na ciepło i zarysowania, co czyni go popularnym wyborem do kuchni. Po odpowiedniej impregnacji jest odporny na plamy i bakterie, co oznacza, że jest idealną powierzchnią do przygotowywania posiłków. A odpowiednia pielęgnacja sprawi, że jego urok będzie Wam towarzyszył przed długie lata, bez defektów i rozczarowań.
Blaty z konglomeratu
Materiał typu konglomerat kwarcowy pochodzi m.in.od producentów Technistone, Quarella, Cosentino. Materiał ten łączy w sobie naturalne surowce oraz żywice. W ten sposób powstaje produkt, nowoczesny o jednolitej strukturze. Klienci i projektanci wnętrz szczególnie doceniają jego charakterystyczne właściwości, niską nasiąkliwość, niską porowatość, odporność na zarysowania i działanie chemikaliów. Materiał wymaga jednak impregnacji przed wnikaniem plam.
Blaty ze spieków kwarcowych i ceramicznych
Obecnie jest to najbardziej modny i pożądany przez klientów materiał. Spieki kwarcowe nadają się do kontaktu z żywnością. Nie dopuszczają również do tworzenia się pleśni, bakterii i grzybów. Są bardzo odporne na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV. Właściwości płyt pozostają niezmienne nawet przy intensywnej eksploatacji i częstym czyszczeniu. Spieki kwarcowe składają się z naturalnych materiałów, głównie z kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Jest to materiał ultra cienki i wytrzymały. Stosowanie spieków kwarcowych na fronty mebli kuchennych staje się coraz popularniejsze. Spieki kwarcowe takich producentów jak LAMINAM czy NEOLITH są najczęściej stosowane do produkcji blatów. Nie wymagają one specjalistycznego podejścia, lecz zalecane jest używanie odpowiednich płynów do codziennej pielęgnacji.
Blaty z dektonu
Jest to jeden z najtwardszych materiałów dostępnych na blaty kuchenne. Wytworzony przez spiekanie naturalnych produktów oraz ceramiki jest całkowicie niechłonny. Materiał nie wymaga konserwacji, lecz jego powierzchnia narażona jest na czyszczenie i szorowanie. Po użyciu powłok zabezpieczających jego wygląd zyska oraz stanie się łatwy w pielęgnacji.
W łazience pielęgnacja jest mniej wymagająca, lecz przy zastosowaniu marmurów czy trawertynów musimy zwrócić uwagę na środki wybielające oraz do udrażniani rur, które mają właściwości niszczące kamień. Bardzo częstym problemem jest wytrawienie i zmatowienie powierzchni kamienia, co odznacza się widniejącą plamą jaśniejszego koloru. Blaty w łazienkach wymagają użycia past, wosków i powłok, które dodatkowo potrafią zabezpieczyć przed osadzaniem się kamienia wapiennego z sieci wodociągowej.