Cena
Cena
Rodzaj
Rodzaj
Impregnacja
Dobrze zabezpieczony nagrobek jest odporniejszy na zabrudzenia i mikrouszkodzenia. W szerokim asortymencie sklepu do-kamienia znajdziecie profesjonalne preparaty do impregnacji nagrobków z kamienia naturalnego i lastryko renomowanych producentów takich jak Tenax, Tecna Stones, Dynasil, Lithofin. Consil, Apollon, VBV, HMK, B-chem czy Akemi. Preparaty są dostępne w różnych pojemnościach i atrakcyjnych cenach.
Impregnacja nagrobków to jeden z ważniejszych elementów pielęgnacyjnych, który może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy wyglądu powierzchni pomimo upływających lat.
Aktywne filtry
Nagrobki Impregnacja
Święto zmarłych
Jest to dzień do którego przygotowujemy się kupując produktu do uczczenia tych, którzy już odeszli. Chcemy aby nagrobek wyglądał dobrze i był udekorowany na przyjazd rodziny. Zwróćmy też uwagę na fakt, aby zabezpieczyć granit na nagrobku poprzez impregnację aby sytuacje jakie się wydarzą np. Rozlanie wosku czy rdzawieni stroika nie zrobiły nam kłopotu w postaci plamy na nagrobku. Tylko tak możemy zabezpieczyć kamień przed takimi plamami stosując impregnat chroniący kamień przed wnikaniem zabrudzeń głęboko w kamień.
Kwiaty na grób
Kwiaty są nierozłącznym elementem ozdabiania pomników. Przy święcie Zmarłych jest ich bardzo dużo co może wywoływać niespodziewane sytuację np. Przewrócenie się donicy i wylanie wody na nagrobek. Woda ta wnika wgłąb nagrobka tworząc na jego powierzchni mokrą plamę. Gdy woda odparuje związki zawarte w ziemi pozostają na powierzchni kamienia tworząc suche zacieki ciężkie do usunięcia. Jedynym sposobem na usunięcie bez większego wysiłku takim plam jest delikatny krem, który nie zniszczy granitu a usunie zaistniały problem z jego powierzchni.
Konserwacja pomnika z granitu
Nagrobki wykonane z granitu jak najbardziej trzeba konserwować. Kamień stosowany we wnętrzach wymaga konserwacji przed plamami także i stosowany na zewnątrz wymaga konserwacji przed woda czyli wnikaniem deszczu. Na pomnikach istnieją jeszcze inne zagrożenia jak gorąca parafina, kwiaty czy zacieki. Jeżeli wykonamy konserwacje pomnika używając odpowiedniego impregnatu wówczas usuniecie niepożądanych skutków może być znacząco łatwiejsze a ochrona przed wnikaniem wody znacznie podwyższona.
Konserwacja pomnika z lastryko
Lastryko jest całkiem innym produktem niż granit. Zawiera spoiwo łączące kamyczki bazaltowe w kolorze biało czarnym zen sobą. Łącznikiem tym jest czysty cement bez dodatku piasku, który jest bezpośrednio narażony na działanie warunków atmosferycznych. I to on ulega degradacji przez lata. Jeżeli zabezpieczymy go konserwując nagrobek minimum raz do roku wówczas oddziaływanie deszczu, mrozu czy słońca będzie znacząco obniżone a trwałość lastryko wydłużona. Musimy jednak pamiętać aby przed konserwacja go stosowanie wyczyścić. Do konserwacji bardzo dobrze sprawdza się lakier który dokładnie potrafi wypełnić nawet najmniejsze mikropęknięcia w lastryko.
Pasta do pomnika
Dawniej pasta do zabezpieczenia i podniesieni połysku na pomniku była używana przynajmniej dwa razy w roku. Podnosiła połysk i nadawała koloru nagrobkom. Sęk w tym, że to były nagrobki z lastryko a nie granitowe. Do granitowych nagrobków NIE WOLNO używać past ponieważ może to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pasty zawierają woski i tłuszcze. Przy droższych pastach jest więcej wosków a przy tańszych wyrobach więcej tłuszczy. Przy jasnych kamieniach takie pastowanie sprowadza do zatłuszczeni granitu i uzyskania nierównomiernych plam wnikniętych w kamień w zależności od chłonności granitu. Dlatego używanie potocznych past do nagrobków jest zabronione.
Nabłyszczanie pomnika
Nagrobki granitowe , które moja juz kilkadziesiąt lat na pewno będą wymagały nabłyszczenia ponieważ granit pomimo, ze jest twardym kamieniem narażony jest ciągle na ciężkie warunki atmosferyczne, które niszczą poler na kamieniu .Oczywiście wszystko uzależnione od konserwacji nagrobka przez ten okres im częściej pielęgnowany tym dłuższy czas nagrobek utrzyma się w świetnej formie. Jednak przyjdzie ten czas na odnowienie połysku na nagrobku. Dlatego aby uzyskać ładny połysk nagrobka a jednocześnie zabezpieczyć kamien np. przed zimą należy użyć bezpiecznej pasty przeznaczonej do nadawania połysku matowym powierzchniom kamiennym. Preparat ten bardzo łatwo się poleruj uzyskując krystaliczny połysk.
Sidolux do nagrobków
Jest to najbardziej znana marka w Polsce pod katem środków w postaci mleczka do konserwacji nagrobków z lastryko. Właśnie ale nie z granitu. Dlaczego? Nagrobki są wykonywane w większości z granitu błyszczącego i gładkiego. Mleczka marki sidolu podczas wysychania tworzą warstwę, która pokryje błyszczący nagrobek tworząc powłokę na jego powierzchni. Połysk na nagrobku zostanie schowany pod warstwą zastygniętego mleczka a wygląd nagrobka będzie niezbyt okazały.
Sidolux do pomników
Preparaty do konserwacji nagrobków czy pomników nie powinny pozostawiać filmu na powierzchni tylko preparat powinien się wchłonąć w kamień ograniczając jedynie absorpcję wody w kamień. Błona wytworzona na powierzchni polerowanego pomnika może z czasem zżółknąć oraz zacząć się łuszczyć. Wtedy tylko pozostaje demontaż elementów nagrobka i renowacja w zakładzie kamieniarskim co wiąże się z dużymi kosztami. Do konserwacji pomników z granitu zalecane są bardziej impregnaty a do nabłyszczania woski również w postaci past.
Impregnat do nagrobka
Impregnaty do nagrobków możemy podzielić dwa działy. Pierwszy impregnaty z efektem mokrego kamienia, który po nałożeniu przyciemnia i wyciągnie koloryt kamienia. Ten rodzaj impregnatów zalecany jest do nagrobków o ciemniejszych barwach jak czarne, ciemno szare, czerwone, zielone czy niebieskie. Drugi dział to impregnaty z efektem suchego kamienia, które zabezpieczą kamień hydrofobowo ale nieprzyciemną go zachowując kamień w efekcie suchego kamienia. Te impregnaty zalecane są do granitów jasnych, jasno szarych, szarych, żółtych, złotych, beżowych czy kawowych. Jednak należy zawsze PAMIĘTAĆ, że każdy z tych impregnatów po nałożeniu na kamień należy froterować czysta i suchą szmatką bawełnianą do momentu uzyskania połysku na nagrobku aby zlikwidować powstający przy wysychaniu impregnatu mikrofilm.