Blog

Kategorie

Blog

Kamień w sztuce użytkowej. Od dekoracji po funkcjonalność

Kamień, odwieczny i niezmienny, jest symbolem trwałości i nieprzemijającej piękności. W sztuce użytkowej zajmuje miejsce szczególne, łącząc w sobie zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. Artykuł ten rzuca światło na różnorodne zastosowanie kamienia w sztuce użytkowej, od tradycyjnych dekoracji po innowacyjne,...(czytaj dalej)

DO KAMIENIA


Do kamienia

Sklep internetowy do-kamienia.pl posiada szeroki asortyment produktów przeznaczonych do kosmetyki i obróbki kamienia. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy towar sprawdzony i godny polecenia. Nasz sklep kamieniarski ułatwi Państwu znalezienie produktów, które sprawdzą się zarówno w domach czy budynkach użyteczności publicznej, jak i w zakładach kamieniarskich.

Chemia kamieniarska

W ofercie naszego sklepu znajdują się wysokiej jakości preparaty do kosmetyki kamienia. Produkty do pielęgnacji pozwolą przez długi czas zachować jego nienaganny wygląd, natomiast środki do czyszczenia ułatwią usunięcie powstałych zabrudzeń. Dostępne są również preparaty do impregnacji, które chronią powierzchnię przed uszkodzeniami. Oferowana przez nas chemia do kamienia doskonale sprawdzi się w przypadku blatów, schodów, posadzek, kominków czy też zlewozmywaków. Nasz asortyment obejmuje produkty przeznaczone do różnorodnych kamieni, takich jak na przykład marmur, granit, piaskowiec czy gnejs.

Chemia do kamienia

W asortymencie naszego sklepu znajduje się nie tylko chemia kamieniarska, ale też maszyny, narzędzia oraz inne produkty przeznaczone do obróbki kamienia. Mogą Państwo kupić między innymi piły oraz frezy diamentowe, rzepy do polerowania, wiertła do kamienia, a także różnego rodzaju elektronarzędzia. Nasz sklep kamieniarski oferuje również produkty ułatwiające transport wyrobów z kamienia, takich jak na przykład blaty kuchenne czy parapety. Dostępny jest między innymi stojak transportowy oraz chwytaki samozaciskowe. Dlatego jeśli prowadzą Państwo zakład kamieniarski, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Sklep kamieniarski

Do-kamienia.pl sklep dla kamieniarzy, ale także dla wszystkich mających na co dzień styczność z kamieniem. Dlaczego zatem najlepiej wybrać produkty oferowane przez sklep? Ponieważ, każdy produkt, zanim trafi do sprzedaży, jest testowany w zakładzie kamieniarskim, prowadzonym od pokoleń przez właścicieli sklepu. Testowanie na różnych rodzajach kamienia, w różnych warunkach, porównywanie działania na przestrzeni czasu, obszerna wiedza dotycząca reakcji chemicznych oraz wieloletnia praca z kamieniem, to tylko kilka atutów przemawiających za wyborem produktów i preparatów oferowanych w do-kamienia.pl. Szukasz sprawdzonych środków do kamienia, zależy Ci na opinii i pomocy specjalistów z branży? Skontaktuj się już teraz.

Sklep kamieniarski internetowy

Sklep kamieniarski online do-kamienia.pl to miejsce, w którym znajdziesz chemię i narzędzia kamieniarskie. Proponujemy między innymi szeroki wybór sprawdzonych produktów, takich jak piły, elektronarzędzia, wiertła, frezy, narzędzia szlifierskie, systemy do kamienia. Mamy cały dział poświęcony kosmetyce kamienia, a także nagrobkom, wyposażeniu wnętrz i nie tylko.

Sklep kamieniarski online

Z naszej strony możesz liczyć na fachowe doradztwo, bo o montażu kamienia wiemy wszystko. Chętnie dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem, szerzymy dobre praktyki wykonawcze. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni system montażu kamienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Nasz sklep kamieniarski internetowy zapewnia asortyment najwyższej jakości, który jest wykonany solidnie z dbałością o detale. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą uda Ci się znaleźć dokładnie to, czego szukasz. Starannie selekcjonujemy asortyment, stale poszerzamy ofertę, jednocześnie zapewniamy przystępne, konkurencyjne ceny. Jeżeli masz do nas jakieś pytania albo wątpliwości w zakresie oferowanego przez nas asortymentu, zachęcamy do kontaktu. Działamy na rynku od 1992 roku, jesteśmy ekspertami w swojej branży, gwarantujemy profesjonalizm, a także szybką realizację zamówień.

Powrót do listy

6 mitów o impregnacji kostki brukowej

Kostka brukowa dzięki swoim właściwościom takim jak np. wytrzymałość i odporność oraz wielu opcjom zastosowania stała się jednym z ulubionych surowców do wykończeń powierzchni. Podjazdy, chodniki, tarasy czy schody wykonywane są z różnego rodzaju bruku. Powszechność tego produktu, wpłynęła także na wiele teorii i mitów związanych z czyszczeniem czy pielęgnacją. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kostki? Czytaj dalej

1. Kostki nie trzeba impregnować

Kostka brukowa jak każdy budowlany materiał wymaga pielęgnacji w postaci impregnacji, czyszczenia lub zamiatania. Nie ma produktu na rynku, który nie wymagałby zwrócenia na siebie uwagi w postaci pielęgnacji, chociażby przetarcia z kurzu. Produkty betonowe nieimpregnowane posiadają swoją chłonność, a także porowatość. Procesem impregnacji zmniejszamy chłonność powierzchni betonowej oraz wygładzamy strukturę. Zapobiega to nadmiernemu wchłanianiu wody opadowej oraz brudzeniu się kostki, a przede wszystkim łatwiejszemu utrzymaniu czystości na powierzchni bruku. A co za tym idzie, również brak powstawania zazielenień na powierzchni.
Tak więc takie stwierdzenia w dzisiejszych czasach zaliczmy do legend.

czy impregnować kostkę brukową - mity

2. Impregnacja kostki unigruntem

Zabezpieczenie kostki betonowej poprzez potoczne gruntowanie nie jest impregnacją. Unigrunt budowlany ma inne zadanie. Jego właściwościami jest połączenie pyłu i kurzu znajdującego się na powierzchni przed malowaniem, zmniejszenie chłonności podłoża oraz zapobieganiu ścierania się. Faktem jest, że impregnat ma podobne zadanie, lecz ilość związków zmniejszających chłonność oraz zabezpieczających przed długotrwałym wnikaniem wody jest znikoma niż w impregnatach przeznaczonych do tego celu. Dla zobrazowania jest to w unigruntach ok od 5-10% związków sieciujących, a w przypadku impregnatów ilość odpowiada tolerancji w zakresie od 70-90% związków zabezpieczających. Natomiast samo użycie unigruntu przed właściwą już impregnacją spowoduje zmniejszenie wchłanialności impregnatu, a co za tym idzie bardzo słabą impregnację kostki. Także użycie unigruntu jako właściwego preparatu do zabezpieczenia bruku jest typową bajką.


3. Impregnacja kostki olejem jadalnym

Nasycenie kostki brukowej olejem niezależnie czy jadalnym, czy przemysłowym spowoduje wsiąknięcie w strukturę betonu kwasów tłuszczowych. Kostka stanie się wyraźna, barwa nasycona i wyglądająca efektownie. To dlaczego to mit? Efekt ten staje się krótkotrwały, ponieważ olej nigdy nie połączy się z podłożem trwale. Związki oleiste są ciągle aktywne i będą przyciągały kurz, pył i brud. Już po okresie tygodnia zmiana kolorystyczna będzie widoczna na bardziej szarą i zabrudzoną. Natomiast po okresie paru miesięcy cały urok kolorów kostki zostanie zatracony przez zabrudzenia, które wnikają w głąb betonowego bruku. Faktem jest to, że woda będzie odpychana przez olej, lecz wygląd kostki będzie bardzo nieelegancki i mało atrakcyjny. Późniejsze usunięcie olejowanej kostki nie będzie proste. Konieczne będzie użycie odpowiednich past do usuwania oleju, co będzie kosztowne. A chyba o to nie chodziło podczas podejmowania decyzji o brukowaniu kolorową kostką betonową. Dlatego nie jest do dobry sposób na impregnację.

4. Impregnacja kostki brukowej szkłem wodnym

Szkło wodne zwane wodą szklaną ma właściwości zabezpieczające wyroby betonowe, jak i sam beton. Uodparnia na wilgoć, chroni przed wnikaniem wody.
Jednak samo szkło wodne nie służy bezpośrednio do użycia. Jest to jeden z komponentów wyrobów chemicznych, klejów w połączeniu z innymi składnikami. Zabezpieczenie kostki brukowej samym szkłem wodnym naraża osobę aplikującą. Kontakt szkła wodnego ze skórą bądź drogami śluzowymi powoduje poważne podrażnienia kończące się nawet hospitalizacją. Ponadto zastosowanie tak mocnego środka bezpośrednio na kostkę spowoduje jej przyciemnienie z nienaturalnym efektem mokrej kostki. Bardzo ważną informacją jest to, że skutki są nieodwracalne, a wtedy ratuje nas wyłącznie wymiana kostki na nową. Dlatego użycie tego składniku służącego jako komponent do produkcji impregnatu, używane jest wyłącznie na własną rękę. W przypadku impregnatów do impregnacji kostki brukowej są one testowane na betonie przez producenta i sprzedawane z pełną odpowiedzialnością za uzyskany efekt zabezpieczenia.


5. Kostki fabrycznie impregnowanej nie trzeba ponownie impregnować.

Producenci wyrobów z betonu prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów. Jednym z takich unowocześnień była impregnacja kostki już na etapie jej produkcji. Pomysł wydaje się trafiony, lecz po dokładnemu przyglądnięciu się temu procesowi już tak słodko nie jest. Po pierwsze: każdy potwierdzi, że żaden impregnat nie będzie trwał wiecznie. Szczególnie te środki, które są bezpośrednio narażone na trudne warunki atmosferyczne. A takie występują w naszym kraju. Po drugie: proces impregnacji ma określone wymogi jak temperatura powierzchni, czas schnięcia itd. Parametry te trzeba spełnić podczas impregnacji, ponieważ w innym przypadku zabezpieczenie nie będzie spełniało swoich parametrów i będzie krótkotrwałe. Proces produkcji kostki odbywa się na liniach technologicznych, a w samym końcu procesu jest tzw. schnięcie wyrobów z betonu bez sezonowania. To znaczy kostka od momentu uformowania do momentu wyschnięcia, jest na jednej lini produkcyjnej. Sam proces schnięcia kostki jest procesem końcowym, gdzie pod wpływem ciepłego powietrza i ciepłej pary beton ulega wysychaniu. Końcową fazą jest impregnacja kostki, która jest jeszcze ciepła i wilgotna. Nanoszenie impregnatu jest w sposób natryskowy a na ciepłej wilgotnej powierzchni, impregnat szybko odparowuje oraz wchłanialność impregnatu w kostkę jest bardzo niska. Wydajność impregnatu również jest regulowana, więc nie ma mowy w takim przypadku o dobrej i solidnej impregnacji kostki. Schnięcie świeżej kostki brukowej następuje na paletach towarowych pod przykryciem folią budowlaną, co ogranicza wymianę powietrza. Dlatego koniecznie zalecane jest ponowne powtórzenie impregnacji takiej kostki i to już po 12 miesiącach od ułożenia.

6. Zabrudzenie na kostce betonowej spłucze deszcz

Oczywiście, że tak. Nikt nie zaprzeczy ze z powierzchni zarówno pionowych oraz poziomych deszcz jest w stanie spłukać zabrudzenia. Pod warunkiem ze zabrudzenia są na powierzchniach gładkich i nienasiąkliwych. W przypadku kostki betonowej jednak tak nie jest. Deszcz jest w stanie spłukać warstwę brudu wyłącznie powierzchownie. A zalegający czarny brud wewnątrz struktury betonu zostanie usunięty dopiero za pomocą preparatu do czyszczenia kostki brukowej. Chyba że kostka była wcześniej poddana procesowi impregnacji, wówczas zalegający brud nie jest połączony z kostką przez wniknięcie, tylko zalega na powierzchni. Podczas opadów deszczu zostaje spłukany. Natomiast przy kostce nieimpregnowanej brud wnika strukturę betonu wraz z wodą opadową i zalega w porach betonu, tworząc złogi. Dodatkowo pod wpływem wilgoci powodują rozrost mikroorganizmów i mchów utrwalając zanieczyszczenia. W takim przypadku padający deszcz nie jest w stanie samoczynnie spłukać zabrudzeń. Więc powyższa teza ulega obaleniu.

Moje ulubione produkty

close

Impregnat do...

close

DAWID Piaskarka...

close

Litery...

close

WORKI FILTRACYJNE

close

HYDROSTONE WET...

close

DYNASIL RENOWAL...

close

GRAVESTONE płyn...

close

AP-207 Pasta...

close

ADEX środek do...

close

Klej-szpachla...

close

Klej...

close
close

AP-104 NANO...

close

AP-303 Mocny...

close

Wet&Strong WS...

close
close

ROMANO litery ze...

close
close

Blocker Flekk...

close
close

Szczotka do...

close

Wełna wata...

close

Diamentowe dyski...

close

LÖSEFIX Lithofin

close

Piaskarka...

close

Coat Remover...

close

Lithofin ASR Pro...

close

Protect Remover...

close

AP-101 Impregnat...

close

LATIO silny...

close

WEXA Lithofin

close

AP-312 Pasta do...

close

Dysza do...