Blog

Kategorie

Blog

Jaki usunąć plamy - marmur, granit, konglomerat.

Gdzie znajduje się plama? Czy znajduje się w pobliżu zlewozmywaka, strefy gastronomicznej, czyli płyty grzewczej, obszaru, w którym stosuje się kosmetyki?  Jakiego to jest koloru? Co dzieje się w okolicy plamy? Itd.  Plamy na powierzchni można często usunąć, czyszcząc je odpowiednim środkiem czyszczącym. Głęboko osadzone lub...(czytaj dalej)
Powrót do listy

Lastryko — materiał wszechczasów. Lastriko, lastrico, terazzo.

Lastryko to materiał budowlany, pisany również na inne sposoby lastriko, lastrico lub terazzo. Jest to rodzaj betonowego podłoża utworzony przez mieszaninę wody, cementu, grysu oraz barwnika. Często było wylewane na posadzki, schody, parapety, płytki posadzkowe oraz nagrobki. Grys stosowany do wytworzenia lastryko to przeważnie bazalt w ilości 90%, natomiast spoiwem łączącym frakcje kamienia jest czysty cement bez dodatków piasku. Po całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu powyżej 20 dni jest bardzo mocnym materiałem uznawany za produkt niezniszczalny.

powierzchnia lastryko

Jakie powierzchnie lastryko można wykonać?

Sposobów wykonania lastryko jest parę. Można wykonać lastrico szlifowane, gdzie powierzchnia jest gładka półmatowa lub błyszcząca. Powierzchnię szorstką tzw. Płukaną gdzie kamyczki z lastryko wystają. Najczęściej takie rozwiązanie stosuje się na schodach zewnętrznych i balkonach, gdzie wymagane są właściwości antypoślizgowe. Lastryko płukane dawniej wykonywane było również na elewacjach, gdzie spełniało funkcję dekoracyjną z dodatkami kolorowego cementu oraz z dodatkiem kolorowych szkieł, które połyskiwały do słońca.

Czyszczenie lastryko

Materiał ten jest bardzo wytrzymałym produktem, nie wymaga on specjalnego traktowania. Jednak raz na jakiś czas zalecane jest jego czyszczenie. Jeżeli znajduje się wewnątrz domu i jest ono nowe o połyskliwym wykończeniu, wystarczy delikatny płyn do mycia posadzek. Natomiast jeżeli lastryko wykonane zostało na zewnątrz o wykończeniu szorstkim — możemy użyć mocniejszych środków alkalicznych — lub nawet kwasowych, które dodatkowo wyeliminują naniesiony brud łatwo przywierający do odstających kamyczków. I tak właśnie jest w przypadku starych i bardzo zabrudzonych nagrobków. Idealnym preparatem czyszczącym jest środek Cleaner bardzo mocno odtłuszczający i usuwający brud do czystego lastryko.

czyszczenie lastryko

Pielęgnacja lastryko


W przypadku pielęgnacji terazzo wewnątrz mieszkań i domów na polerowanej posadzce, parapetach czy schodach możemy używać preparatów okazjonalnych, które zwiększają połysk, tworząc lustrzaną posadzkę. Także pasta polerska do powierzchni kamiennych jest dobrym rozwiązaniem dla lastryko, ponieważ zabezpiecza powierzchnię przed wnikaniem wody, ale tylko takie, które nie wpłyną na zwiększenie śliskości powierzchni. Natomiast szorstkiej powierzchni lastryko zalecana jest impregnacja.

Jaki impregnat do lastryko?

Konserwację powierzchni można przeprowadzić z impregnatem z efektem mokrej lub suchej powierzchni. W przypadku lastryko płukanego stosowanego na zewnątrz bardzo istotna jest konserwacja cementu w lastryko, ponieważ to on w szczególności narażony jest z czasem na destrukcję oraz wykruszanie się. Do tego celu służą preparaty rozpuszczalnikowe o zwiększonej gęstości np. Lakier do kamienia. Preparaty tego typu penetrują lastryko wolniej, dokładniej zabezpieczając frakcje kamienia bazaltowego oraz mikro pęknięcia cementu pomiędzy kamyczkami. Dodatkowo tworzą mikrofilm na powierzchni o wyglądzie mokrego kamienia.

schody lastryko

Renowacja lastryko


Aby stare terazzo odzyskało swój blask, konieczne jest przeprowadzenie renowacji za pomocą maszyn szlifierskich, które narzędziami diamentowymi szlifują posadzkę. W trakcie szlifowania następuje szpachlowanie ubytków, a następnie polerowanie kamieniami szlifierskimi aż do uzyskania połysku. Na sam koniec przeprowadzana jest krystalizacja posadzki w celu lepszego utwardzenia i zabezpieczenia lastryko. Gorzej jest w przypadku lastryko płukanego lub starego szorstkiego. W takim przypadku pozostaje użycie mocnej chemii czyszczącej w postaci koncentratu, a później solidne umycie myjką wysokociśnieniową. W przypadku braku dostępu do bieżącej wody można po prostu spłukać wodą z wiadra szczotkując szczotką ryżową. Pamiętajmy jednak, aby po wyczyszczeniu szorstkiego lastryko również go zabezpieczyć impregnatem, aby zwiększyć trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Moje ulubione produkty

close
close
close

Wiertło palcowe...

close

TIX E PLUS 1,5kg

close

KLAR

close

COCO SOFT...

close

MEBA MAX impregnat

close

Tenax Solido

close

Obsadka dyszy...

close

PRODARK MAX...

close

DYNASIL MINERAL...

close

NANO impregnat

close
close

LATIO koncentrat

close

DYNASIL SOLID

close

FLEX CS 60 WET

close

DO ZMYWANIA I...

close
close
close

OLEJ ŁUPKOWY...

close
close

Pasta OIL FREE

close

DYNASIL RENOWAL...

close

HYDROSTONE GOLD...

close

DYNASIL RENOWAL...

close

POLITURA KREM...

close

STONE FLEX PLUS

close

AGER impregnat

close

IDEA BLACK...

close

Uchwyt do...

close
close

Pasta polerska w...

close

QUARTZ PROTECT

close

Zestaw do...

close

BLOKKER SLIP...

close

Jo Sonjas

close

JAGUAR J5-61 GCC

close

Odkurzacz...

close

Dynasil OIL...

close

QUARTZ...

close

BLOCKER FLEKK...

close

BLOCKER FLEKK do...

close

Zestaw do...

close
close

DYNASIL® EFFECT...

close

GREINPLAST HR

close

Kompresor -...

close

FLEX LW 1202

close

PODSTAWOWA...

close

WORKI FILTRACYJNE

close

PRZECIW PLAMOM...

close

KLEJ I SZCZELIWO...

close

LÖSEFIX Lithofin

close

SEA B-CHEM

close

RR-1 Bellinzoni

close

WEXA Lithofin

close

PASTA POLERSKA...

close
close

DYNASIL BETON

close

COVER powłoka...

close

Szlifierka do...

close
close
close

BLOCKER FLEKK do...

close

Frez diamentowy...

close

HYDROWET...

close

ALGES koncentrat

close

Zestaw do...

close

Głowa Jezusa

close

Głowa Jezusa mała

close
close

ROSTEN odrdzewiacz